• واحد فروش : 43 92 36 22 -021
  • ارتباط با ما

مالترون

تکنولوژی اعلام اضطراری حریق به مرکز آتش‌نشانی

امتیاز کاربران
PoorBest 

اعلام حریق به اتش نشانی

دستاوردهای مادی بشر از دیرباز تاکنون در معرض حوادث و خطرات گوناگونی قرار داشته که یا محصول عملکرد خود انسان و یا ناشی از حوادث و بلایای طبیعی بوده است. این امر منجر به بروز نگرانی در بشر قرن حاضر، از آغاز زندگی شهرنشینی گردیده است. آتش­سوزی از جمله عواملی است که عامل نابودی دستاوردهای انسانها بوده و باعث تشویش خاطر و سلب آرامش می­گردد. بنابراین سرعت اقدامات امداد و نجات هنگام وقوع حریق و کوتاه‌کردن زمان رسیدن نیروهای آتش‌نشان به محل حادثه و همچنین داشتن اطلاعات نسبت به محل حادثه به عنوان عمده‌ترین رویکردها برای کاهش تلفات مالی و جانی امری فوق‌العاده ضروری است.

با استعانت از درگاه پروردگار متعال و اراده­ ملي، برای اولین بار در دنیا، اختراع کامل‌ترین فناوری پیشرفته اعلان اضطراری آتش‌سوزی به مرکز فرماندهی 125 با حمایت سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی مشهد با عنوان ساتراپ سیستم اعلان حریق اتومات 125 و به شماره ثبت 52402 در کلان‌شهر مشهد، پایتخت معنوی جهان اسلام، راه‌اندازی گردید. اختراع "ساتراپ سیستم اعلان حریق اتومات 125" به‌عنوان مکملی انکارناپذیر برای سیستم‌های اعلامحریق موجود در بازار، همانند پلی جامعه را از نااطمینانی به آرامش و اطمینان خاطر هدایت می­نماید و با اتکاء به آخرین دستاوردهای فنی و علمی و با انگیزه ایجاد تحول کیفی در زمینه سیستم های اعلان اضطراری، پوششی قابل اطمینان را ارائه می نماید.

سيستم فوق شامل دو قسمت ميباشد:

 الف) دستگاه فرستنده اعلان حريق به مرکز فرماندهی که در مكان موردنظر نصب مي­گردد.

 ب) سامانه نرم‌افزار دریافت اعلان حريق كه در مركز فرماندهي 125 سازمان آتش­نشاني مستقر مي­گردد.

نحوه عملکرد سیستم

با نصب دستگاه فرستنده مذکور در مکان شهروند، هنگام بروز آتش‌سوزی، کافیست حریق توسط دتکتورها، کشف شده و یا شستی متصل به دستگاه توسط شهروند فشرده شده تا درخواست کمک به طور همزمان با قابلیت اطلاع رسانی سریع، دقیق و کامل محل حادثه، بر روی نرم‌افزار مستقر در مرکز فرماندهی 125 در جهت هدایت بهینه عملیات مانیتور گردد. همزمان با عملیات مانیتورینگ و دریافت درخواست شهروند، اپراتور، کلیه مشخصات تماس‌گیرنده را از قبیل: شماره‌های تماس، آدرس عملیاتی، مشخصات کامل، اطلاعات خیابان و معبر ورودی (خصوصاً بافت‌های فرسوده شهری) و نزدیک‌ترین ایستگاه به محل حادثه و... را مشاهده نموده و در این حالت با کمترین خطای ممکن و در سریع‌ترین زمان، نیروها و تجهیزات خاص محل حادثه را از نزدیک‌ترین ایستگاه اعزام می‌نماید.

دلایل استفاده از فناوری نوین

مقابله با حریق و جلوگیری از گسترش آن، وابستگی شدید به 3 پارامتر بسیار مهم زیر دارد که مطمئناً با استفاده از فناوری ارائه شده در این مقاله و هم‌پوشانی این پارامترها، می‌توان تحولی بنیادین در ارتقای آنها ایجاد نمود:

الف) مدیریت تماس شهروند با مرکز فرماندهی

ب) زمان رسیدن

ج) شرایط محل حادثه

الف) مدیریت تماس شهروند با مرکز فرماندهی

رفتارهای انسانی در آتش سوزی مانند استرس، متأثر از فاکتورهای زیر می‌باشد که باید در ارزیابی خطرهای آتش سوزی موردملاحظه قرار گیرند:

 

- تأثیرات فیزیولوژیکی ناشی از مشاهده آتش

- احساسات درونی در زمان بروز آتش­سوزی

- انگیزه­های فرار از آتش

- ارتباط در موقعیت‌های اضطراری

بنابراین حادثه‌دیده دچار استرس و هیجان ناشی از خطرات حادثه، برای تماس، احتمال اینکه شماره تلفن 125 را بلد نباشد، به خاطر نیاورد، با شماره‌های دیگر (118،110و ...) تماس بگیرد، خط اشغال باشد و نظایر اینها... روبرو می‌شود و یا ممکن است پس از تماس، آدرس و مشخصات محل حادثه را درست و یا کامل منتقل نکند. حوادث بسیاری به علت نقص در یکی از موارد فوق، مانند: ارائه آدرس اشتباه و یا تشابهات اسمی و حتی تغییر آدرس‌ها، به جای آنکه در اسرع وقت کنترل شوند، به فجایع بزرگی منجر شده‌اند.

ب) زمان رسیدن

طبق استانداردهای جهانی، زمان رسیدن به محل حریق از زمانی که اولین جرقه حریق رخ می‌دهد، نباید بیش از سه دقیقه به طول انجامد. این زمان با احتساب زمان‌هاي زير در نظر گرفته مي‌شوند:

1-زمان مشاهده حریق: كه بسته به شرایط محیطی، حضور افراد، وجود سیستم اعلام حریق داخلی که فقط داخل ساختمان هشدار می‌دهد، در جهان به طور متوسط بین ۲تا ۳دقیقه و در کشور ما، حدود ۴تا ۵دقیقه است.

 

2- زمان بسیار حیاتی‌اي که فرد حادثه‌دیده بنا به دلایلی تلف می‌نماید: بلدنبودن شماره تلفن 125، به‌خاطرنیاوردن شماره 125، تماس با شماره‌های دیگر (118،110و ...)، اشغال خط و نظایر اینها

3- زمان دريافت و ثبت حادثه توسط ستاد فرماندهی (Dispatch Time): شامل زمانی است که اپراتور، آدرس و اطلاعات محل حادثه را از شهروند پرسیده و یادداشت می‌کند.

4- زمان پیداکردن نزدیک‌ترین ایستگاه به محل حادثه: گاهی این امر از روی یک نقشه شهری امکان می‌یابد، این مساله هم خطاپذیر و هم زمان‌بر است.

5- زمان اعزام نیرو به محل حادثه (Travel Time): در فرایند زمان سفر، دانستن آدرس عملیاتی به دليل اینکه برخی اماکن دارای دو یا سه آدرس پستی هستند، بسیار حائز اهمیت است. همچنین اطلاع از معابر ورودی به محل حادثه كه ممكن است جهت روان‌سازي ترافيك مسيرها، بسته و تغییر يافته باشد.

6- زمان اطفا حریق (Access Time)

 

ج) پارامتر شرایط محل حادثه

برای یک عملیات امداد موفق، دانستن مشخصات محل حادثه بسیار مهم است. از جمله:

- مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، درمانی، صنعتی و عمومی

- مشخصات محل شامل مساحت، ابعاد قسمت‌های مختلف آن 

- محل و نوع منابع حرارتی، خصوصیات حرارتی مصالح به‌کاررفته

- تعداد و خصوصیات افراد حاضر در محل

- محیط مجاور حریق، مسیرهای احتمالی گسترش حریق

- مسیرهای فرار افراد

- نوع دسترسی معابر ورودی برای عبور خودروهای آتش‌نشان که عرض آنها باید حداقل ۳متر باشد، به‌ویژه در مناطق داراي بافت‌های فرسوده

با بررسي و مطالعه موارد فوق مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه سهولت و سرعت در كشف مشخصات دقيق محل حادثه، تأثير بسيار زيادي در بهبود فرايند اعزام نيروي عملياتي و بالطبع توفيق در اجراي امدادرساني موثر و اثربخش خواهد داشت. به‌نحوي‌كه ضمن افزايش رضايتمندي شهروندان از عملكرد قدرتمند سازمان امدادرسان، گام بسيار بلندي در توسعه و ايمني پايدار برداشته خواهد شد. در همين راستا دستگاهي طراحي و توليد شده است كه با خصوصيات و مزاياي زير، تا حدود زيادي شرايط ايده‌آل فوق‌الذكر را محقق نموده است:

سیستم اعلام حریق اتومات 125 

وي‍ژگي‌ها

 - اتصال خودکار به مرکز فرماندهی و انجام عملیات تقریباً همزمان

- اطلاع­رسانی سریع، دقیق و کامل موردنیاز مرکز فرماندهی در جهت هدایت بهینه عملیات

- ارائه آدرس دقيق عملیاتی (چراکه برخی از اماکن دو یا سه آدرس پستی دارند)

- سهولت استفاده برای هر فرد در هر سطح از سواد، آگاهی، سن و یا شرایط جسمی و روحی

- کاهش زمان اعلان حریق به مرکز فرماندهی

- کاهش زمان اعزام نیرو

- قابلیت نصب، بکارگیری و نگهداری آسان در کلیه اماکن

- قابلیت اتصال به سیستم اعلان حریق داخلی ساختمان

- قابلیت توسعه‌پذیری برای هر تعداد مشترک

- هزینه پیاده‌سازی بسیار پایین

- بومی‌بودن دانش فنی طراحی و تولید سیستم

نتایج بهره مندی از پروژه مذکور برای سازمان مربوطه

- سرعت عمل

- کاهش احتمال خطاي ستاد فرماندهی

- اعزام نیرو و تجهیزات خاص متناسب با محل حادثه

- کاهش تأخیر حضور نیروهای عملیاتی در محل و دقت بیشتر در یافتن نشانی و کروکی

- کاهش خسارات جانی و مالی

- صرفه جوئی در منابع انسانی، هزینه­ها و استهلاک تجهیزات

اثرات پروژه در سطح کلان به لحاظ جنبه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ...

- بهره‌مندی از تکنولوژی‌ نوین و ایمنی ساختمان‌ها

- بهبود سيستم موجود با هدف صرفه­جويي و جلوگیری از هدررفت منابع و امکانات و ...

- کاهش خسارات جانی كه متأسفانه غیرقابل جبران می­باشد.

- کاهش خسارات مستقیم یا غیرمستقیم مالی

- کاهش زمان از کارافتادگی، بهبود بار روانی و تأثیرات مثبت فردی و اجتماعی

- کاهش آلودگی محیط زیست (آسیب مستقیم یا غیرمستقیم)

- اشتغال‌زایی

نتيجه‌گيري

 

احترام به مقررات و استانداردها، استفاده از تجهیزات كارآمد آتش‌نشانی، بهره‌مندی از تکنولوژی‌های نوین، استفاده از تجربیات گذشته، توجه به اختراعات، دانش بومی و متخصصان داخلی و دقت نظر به سه پارامتر اشاره‌شده در این مقاله با انگیزه ایجاد تحول کمی و کیفی به منظور مواجهه با حوادث مربوط به آن، ضرورتی انکارناپذیر است. به همان اندازه كه در سطح کشور امکانات بسیار خوبی فراهم شده تا پس از تماس شهروندان با 125 بهترین خدمات ارائه گردد، اصل مدیریت تماس شهروند با 125 نيز حائز اهمیت می‌باشد. لذا بهره‌گيري از سامانه‌هاي تسريع‌كننده و بهبود‌دهنده اين فرايند يكي از مهم‌ترين اولويت‌ها براي رسيدن به جامعه ايمن است. جامعه‌اي كه سرشار از رشادت‌ها و فداكاري‌هاي افرادي است كه جان خود را در راه ياري‌رساني به هم‌ميهنان از دست داده‌اند و هرگونه تدبير انديشمندانه مديران تصميم‌گير آن، بر شمار نجات‌يافتگان از حوادث جامعه مي‌افزايد.

 

اطفا حریق پایروژن